Инфомирано съгласие
Юридическите консултации дават възможност за изясняване на случая и преценка от правна гледна точка дали в действителност е имало нарушаване на пациентски права.
Информирано съгласие
Информираното съгласие е сравнително ново явление в медицинско-правната наука, то се появява едва около средата на 20 век.
С времето обаче, отношенията между лекар и пациент постепенно се променят, като днес вече се счита, че основен фокус на лечението е именно пациента, неговото здравословно състояние и нужди
Един такъв способ е и информираното съгласие.
Българският Закон за здравето гласи, че всеки гражданин има право на качествено и навременно здравеопазване.
Според законодателството и установените медицински практики, всички имаме право на достъп до отворена информация, според която можем да решим дали да приемем предложеното ни лечение или не.
От правна гледна точка, информираното съгласие прехвърля риска от лекаря на пациента, тъй като подписвайки го, последният вече следва да е наясно с възможните нежелани последствия, но се е съгласил да му се извърши съответната процедура.
Законът предвижда и случаи, в които лекарят може да действа и без съгласието на пациента: например, когато той не е в съзнание, няма близки, попечители или настойници, които да подпишат информирано съгласие, при спешни случаи, психически умопомрачения и т.н.
До тогава се е считало, че пациентът е винаги подчинен на авторитета на лекаря, който, като специалист, знае повече и има право да действа съобразно своята експертиза или с други думи, да взема всички решения.
Затова медицинските процедури стават обект на национални и международни регулации, които следва да управляват извършването им и да минимизират евентуалните негативни ефекти върху лекуващият се.
то е инструмент за изясняване на предстоящите манипулации и всичко, което произтича или може да произтече като резултат от тях.
В този контекст, информираното съгласие е документ, който удостоверява, че пациентът разбира състоянието си и е съгласен да му бъдат извършени съответните процедури.
С други думи, на всеки пациент трябва да бъде обяснено на достъпен и разбираем език каква е неговата диагноза, какво лечение трябва да се извърши, какви са стъпките от него, какви рискове крие то, странични ефекти и пр.
Важно е да се уточни, че документът не освобождава лекарят, медицинският персонал и болничното заведение от отговорност – в определени случаи те пак могат да бъдат подвеждани под юридическа ответност.
Пациент е лице, което получава здравна помощ от лекар или друг медицински специалист.